Glykemický index

Glykemický index
15.12.2014 14:50 Sacharidy, Glykemický index

Pokud si chcete sestavit zdravý a udržitelný jídelníček, vhodný i při hubnutí, je důležité znát pojem glykemický index. Ten vám může s dodržováním zásad zdravé výživy hodně pomoci. Nebo vám naopak opakovaně "podrážet nohy"... 

Pojem kilokalorií či kilojoulů je již dlouhou dobu všeobecně známý, ale glykemický index se stal populárním poměrně v nedávné době. Výzkumy ohledně glykemického indexu začaly v 80. letech v Kanadě. Podstatou teorie glykemického indexu (GI) je zjištění, že některé sacharidy zvyšují hladinu krevního cukru (tedy glykemie) více a jiné méně. To lze vyjádřit pomocí glykemického indexu, který určuje, jak dalece vychyluje konzumace dané potraviny hladinu cukru v krvi.

Dříve se brala pro ovlivnění hladiny cukru v krvi v úvahu mimo jiné složitost chemické struktury. Za „rychlé cukry“ byly považovány ty, co měly jednoduchou strukturu (cukr do kávy) a zvyšovaly údajně hladinu cukru v krvi rychleji než "pomalé cukry", kam byly řazeny polysacharidy (obiloviny, brambory, rýže), jejichž složená molekula musela být při trávení rozložena na cukr jednoduchý. Postupně ovšem praxe začala odhalovat nové skutečnosti, a to že hledisko složitosti struktury nebere zcela v úvahu dopad na glykemii.

Ovlivnění hladiny krevního cukru upřesňuje právě glykemický index, který je založen na srovnání rozdílných reakcí hladiny cukru v krvi po konzumaci téhož množství sacharidů v různém jídle.


Pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexem!

Čím vyšší hodnotu glykemického indexu potravina má, tím více se po jejím požití rozhoupe hladina cukru v krvi.

Takže potraviny s vysokým GI zasytí okamžitě, ale na kratší dobu a v důsledku případné následné hypoglykemie se brzy dostaví pocit hladu spolu s dalšími negativními projevy.

Dlouhodobě konzumovaná strava s vysokým GI (běžné současné stravování větší části české populace) je obvykle také stravou s vysokým obsahem energie a ve svém důsledku vede k riziku onemocnění zejména metabolickým syndromem a diabetem II. typu.

Příklady potravin s vysokým GI:

  • bílé a sladké pečivo
  • cornflakes
  • sladkosti
  • hranolky
  • předvařená rýže
  • pivo

Zajímají vás hodnoty GI i dalších potravin? Koukněte do naší přehledné tabulky hodnot glykemického indexu u jednotlivých potravin.


Proč dávat přednost potravinám s nízkým GI?

Oproti tomu konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem je výhodná pro mnoho lidí. Kromě obézních by měli glykemickému indexu věnovat pozornost především diabetici a lidé, v jejichž rodinách se vyskytují kardiovaskulární onemocnění. Pro všechny zdravé lidi je konzumace potravin s nízkým GI prevencí civilizačních onemocnění. Výjimkou jsou sportovci, u kterých je výhodnější konzumace potravin s vyšším GI, jednak jako rychlý zdroj energie před výkonem a poté k doplnění energie a správné regeneraci po výkonu. 

A jaké potraviny mezi ty s nízkým glykemickým indexem kupříkladu řadíme?

  • zelenina
  • houby
  • kyselejší druhy ovoce (citrusy, višně)
  • bílý jogurt
  • oříšky

A jak mohou potraviny s nízkým GI pomáhat při redukci hmotnosti? To se dozvíte v tomto článku.


Mlsejte zdravě

Pokud stále hledáte cestu, jak si užívat sladkých chutí a zároveň nezatěžovat svůj jídelníček a "kalorický rozpočet", mrkněte do e-booku Mlsej zdravě se STOBem. Najdete v něm desítky zdravých sladkých receptů s pečlivě propočítanými nutričními hodnotami, které se hravě vejdou i do redukčního jídelníčku.