Články


Zhubněte pod vedením odborníka a s podporou skupiny v kurzu hubnutí Prohlédnout kurzy

Začínáme hubnout

6 návyků lidí, kteří dokázali zhubnout a váhu si udržet

Chcete-li zhubnout, s velkou pravděpodobností to dokážete. Možná jste to již dokázali, a možná i několikrát. Dokázali jste si ale zhubnuté kilogramy i udržet?

Více zde >

Množství jídla při hubnutí

Pro úspěšné a trvalé hubnutí potřebujeme získat správný odhad množství jídla, které konzumujeme. Jenomže to někdy vůbec není lehké...

Více zde >

Jak poznat skutečného odborníka na hubnutí?

Přemýšlíte o tom, že se pustíte do změny životního stylu, ale nechcete na to být sami? Jak si ale vybrat a poznat správného odborníka a nenaletět amatérovi, který nadělá více škody než užitku?

Více zde >

7 výhod skupinového hubnutí

STOB a skupinové kurzy zdravého hubnutí patří neodmyslitelně k sobě. Ptáte se, proč je tak efektivní hubnout ve skupině?

Více zde >

Obezita

ZP MV ČR pomáhá s řešením obezity

Obezita je spojena s řadou závažných zdravotních problémů, včetně kardiovaskulárních chorob, diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku a dalších chronických onemocnění. Nesmíme opomenout ani negativní dopady na duševní zdraví – deprese a nízké sebevědomí,

Více zde >

Trend „body positivity“ jako propagace obezity. Proč to tak úplně neplatí?

Body positivity je hnutí, které hlásá přijetí vlastního těla a respekt k jeho částem bez ohledu na tvar či velikost. Vzniklo jako reakce na ve společnosti upřednostňovaný ideál krásy a štíhlosti, kterému se dokáže reálně přiblížit jen malé procento žen.

Více zde >

Diskriminace na základě váhy může mít vážný dopad na zdraví

Některá témata jsou ve společnosti tabu. A podle posledních výzkumů mezi ně patří i stigmatizace lidí s nadváhou a obezitou, která zahrnuje diskriminaci, předsudečné postoje, ale i šikanu.

Více zde >

Žijte zdravě kvůli svému zdraví, ne kvůli číslu na váze

V dnešní době je více než kdy jindy zřejmé, jak důležitá je péče o vlastní zdraví. A to možná ještě důležitější než číslo na váze.

Více zde >

Výživa

Vláknina

Vláknina je jednou ze složek našeho jídelníčku, která pozitivně působí na náš zdravotní stav. Podporuje správné fungování zažívacího traktu a má také vliv na řadu metabolických procesů v organismu.

Více zde >

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny jsou základními stavebními látkami našeho organismu, jsou využívány pro tvorbu a obnovu buněk, jsou součástí enzymů a některých hormonů a plní řadu dalších důležitých funkcí.

Více zde >

Tuky

Tuky představují nepostradatelnou složku výživy, ale současně jejich nevhodný výběr a nadměrná konzumace zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění.

Více zde >

Sacharidy

Sacharidy tvoří v našem jídelníčku většinou největší podíl a jsou pro nás přímým zdrojem energie. Jejich působení v organismu se však liší na základě jejich struktury. V potravě přijímáme sacharidy ve formě monosacharidů, disacharidů a polysacharidů.

Více zde >

Sestavte si jídelníček

5 výživových chyb, které děláme v práci

Sedíte v kuchyňce u stolu, jíte pomalu, klidně a vychutnáváte si vyvážené jídlo, které jste si doma připravili… Ideální, že? Pojďme ale udělat střih do reality běžného pracovního dne!

Více zde >

Jak zvítězit nad sladkostmi v jídelníčku

Problémem je, že sladkosti milujeme a zároveň si je při hubnutí odpíráme. Tím se dostáváme do stresu, který zajídáme sladkým, a tak to jde stále dokola.

Více zde >

5 důležitých složek zdravé snídaně

První jídlo nového dne bychom neměli odbýt. Naopak! Snídaně nás totiž může ovlivnit po zbytek dne, proto bychom si na jejím složení měli dát záležet...

Více zde >

Poskládejte si ideální svačinu

Svačiny nemusí být nezbytnou součástí jídelníčku. Pokud totiž máme jídelníček správně sestavený a stačí nám tři hlavní jídla denně, aniž bychom pociťovali hlad, bez svačin se obejdeme. Většině z nás však tři hlavní jídla nestačí a aspoň jednu svačinu do j

Více zde >

Pohyb

Pohyb v době koronaviru a jak správně cvičit online

Nový rok je typický pro předsevzetí spojená se změnou stravování a pohybem. Koronavirus nám bohužel pohybovou aktivitu neustále komplikuje a řešením je pohyb na čerstvém vzduchu nebo domácí cvičení.

Více zde >

Pohyb o Vánocích versus vanilkové rohlíčky – kolik jich spálíte, když se hýbete?

Vánoce jsou za dveřmi, a jak jistě víte, je potřeba být i v tomto čase pohybově aktivní a neprolenošit celé svátky u pohádek s cukrovím na dosah ruky.

Více zde >

Hubnutí po porodu II. část. S pohybem začínejte opatrně a snažte se zařadit i odpočinek

Zařazení cvičení po porodu může nejenom pomoci k redukci hmotnosti, ale také zpevní povolené břišní svaly, svaly dna pánevního a zpevní i svaly zádové. S cvičením však začínejte postupně.

Více zde >

Jak se správně hýbat s nadváhou a obezitou? - 3. část

V posledním článku naší minisérie o pohybu s kily navíc se blíže podíváme na výhody skupinových lekcí, specifika online cvičení a řekneme vám, jak si vybrat to správné.

Více zde >

Psychika

Metodika kurzů zdravého hubnutí STOB

Moc dobře víte, co jíst a jak se hýbat, přesto se pořád dostáváte do situací, kdy to nezvládáte a neumíte je řešit jinak než pomocí jídla. Proč tomu tak je?

Více zde >

3 techniky, které vám pomohou zvládnout stres jinak než jídlem

Stres je jednou z emocí, kterou dobře zná každý z nás. A ačkoliv slovo „stres“ používáme denně, často přesně nevíme, co se s námi děje, když ve stresu jsme.

Více zde >

Jak si vybudovat pozitivnější vztah ke svému tělu?

Nespokojenost s vlastním tělem je mezi lidmi, kteří se snaží redukovat hmotnost, skutečně velmi častá. Jeden by řekl, že je to logické. Ale skutečně je?

Více zde >

3 rady, jak bezbolestně snížit konzumaci alkoholu při hubnutí

I v nabídce alkoholických nápojů si lze určitě vybrat vhodnější a méně energeticky vydatné varianty, v tomto článku se však především zaměřím na obecnější otázku, a to, jak konzumaci alkoholu při hubnutí snížit.

Více zde >

Zajímavosti z výživy

Připravte se na vánoční období bez výčitek a přibírání – podle metodiky STOBu

Vánoční doba nemusí být automaticky synonymem pro přejídání, přibírání a výčitky svědomí. Naplánujte si letos svátky i předvánoční období podle komplexní metodiky STOBu, kterou sestavila psycholožka Iva Málková. Zkombinovala v ní výživu, pohyb i psychicko

Více zde >

Jarní detoxy pod lupou

Co nám říká výzkum o detoxikacích a očistných kúrách? Ačkoliv detoxikační průmysl roky vzkvétá, kvalitní studie chybí. Závěry z těch mála, co máme, více méně říkají, že detoxikační diety mohou způsobit úbytek hmotnosti kvůli nízkému příjmu kalorií, jakmil

Více zde >

S jakými výživovými trendy se setkáme v roce 2022 (část 2.)

V první části článku o výživových trendech jsme se věnovali třem přístupům, se kterými se možná setkáte v roce 2022. V navazujícím článku vám pak představíme další výživové trendy a diety, které jsou vědecky podložené.

Více zde >

S jakými výživovými trendy se setkáme v roce 2022 (část 1.)

Středomořská dieta, DASH dieta či flexitariánství. Začtěte se do první části naší série o dietách, na které v roce 2022 pravděpodobně narazíte.

Více zde >