10 rad, jak na vánoční svátky bez výčitek z přejídání
Někteří lidé se místo příjemného těšení vánočních svátků děsí, a to především ti, kdo se potýkají s kily navíc. Tyto svátky klidu a míru jsou totiž často spojeny s nadměrnou konzumací všemožných dobrot. Jsme obklopeni jídlem a pitím ze všech stran, počínaje Mikulášem a Silvestrem konče.
Jak tomuto tzv. toxickému prostředí čelit a zvládnout celé předvánoční, vánoční i povánoční období bez zbytečného přejídání? Máme pro vás deset malých vánočních rad.
1. Vánoční svátky nejsou jen o jídle
Uvědomte si, že vánoční svátky nejsou jenom o jídle, užívejte si naplno setkávání s rodinou, přáteli a nespojujte vše nutně s jídlem.
2. Nemyslete černobíle
Ukočírujte své vánoční myšlenky typu "teď si dopřeju a hubnout začínám až od nového roku", které vedou pouze ke zbytečnému přejídání. Pokuste se o celoroční postoj "všeho s mírou".
3. Pohyb, pohyb a zase ten pohyb
Na pohyb skutečně nezapomínejte. Zažijte tyto svátky na vlastní kůži heslo "od dyskomfortu ke komfortu". Po rodinné procházce vychutnáte ležení u televize daleko více, než kdybyste tam leželi celý den.
4. První sousto chutná nejlépe
Po procházce si můžete bez výčitek pochutnat na svém oblíbeném kousku cukroví, není však nutné jich sníst velké množství, na třetím, pátém či desátém kousku už si určitě nepochutnáte tolik jako na prvním. Požitek z jídla neroste s jeho množstvím.
Jak si vychutnat oblíbené jídlo s rozumem a bez výčitek učí e-kniha od zakladatelky STOBu Ivy Málkové s názvem Aby jídlo bylo radostí, a ne starostí.
5. Nesoutěžte v množství napečeného cukroví
Vyberte si pár nejoblíbenějších druhů a upečte jen přiměřené množství. Dojídání cukroví ještě měsíc po Vánocích už bude jen z povinnosti a nikdo to neocení.
6. Nemějte vánoční dobroty stále na očích
Čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat (cukroví ve sklepě), tím méně ho sníte. Případně vyndejte každé ráno pár kousků cukroví na talířek a krabici opět schovejte. Vypadá to jednoduše, ale mnohem lépe tak uhlídate snědené mnosžtví.
7. Vychutnejte si každý kousek pomalu a všímavě
Cukroví (nebo jakékoli jiné jídlo) si vědomě pomalu vychutnávejte, uvidíte, že vám bude stačit méně kousků, než když ho bezmyšlenkovitě hltáte při sledování televize.
Jak být pozornější k signálům svého těla a všímavě si vychutnat každý kousek jídla učí 8 týdenní online kurz Všímavostí k sobě, který naleznete na našem e-shopu.
8. Buďte asertivní
Na návštěvě nemusíte sníst vše, co vám bude nabídnuto, učte se asertivně odmítat. Není nutné se s hostitelem přímo hádat, stačí mu upřímně a s respektem vysvětlit, proč už si další porci skutečně nedáte.
9. Jděte na to zlehka
Zkuste vaší návštěvě připravit odlehčenou variantu pohoštění, uvidíte, že to po několikadenním přejídání většina hostů ocení.
Náš tip? Místo klasických chlebíčků a jednohubek s majonézovými pomazánkami můžete připravit zeleninové jednohubky například s pomazánkou z tvarohu. Místo veky nebo jiného pečiva využijte jako podklad vaši oblíbenou zeleninu - okurku, mrkev či kedlubnu. Pomazánku připravíte z tvarohu, do kterého můžete pro zjemnění chuti přimíchat trochu pomazánkového másla, žervé nebo lučiny. Dochuťte česnekem, křenem nebo bylinkami.
Jeden jediný obložený chlebíček se salámem a majonézovým salátem vás vyjde na 1500 kJ. Když si však připravíte zeleninové jednohubky s tvarohovou pomazánkou, můžete jich ve stejné energetické hodnotě sníst 30!
10. Lepší je menší změna, kterou udržíte dlouhodobě
Pokud máte rádi novoroční předsevzetí, tak si naplánujte jen malou dílčí změnu ve vašich návycích, u které je pravděpodobnost, že se vám podaří ji dlouhodobě dodržet. Nesnažte se být od Nového roku zcela jiní, taková předsevzetí většinou nemívají dlouhého trvání.
Chcete se přeci jen pustit od ledna do hubnutí?
Přihlaste se do některého z našich kurzů zdravého hubnutí, ve kterých najdete podporu zkušené lektorky a skupiny lidí, kteří řeší stejné problémy jako vy!