Jak požádat druhé o pomoc při hubnutí?
Lidé, se kterými žijete nebo je často vídáte, jsou důležitou součástí vašeho života a ovlivňují vaše stravování, pohyb i hmotnost. K úspěšnému zhubnutí i udržení si tělesné hmotnosti proto patří i dovednost efektivní komunikace se svým okolím.
Jak to běžně vypadá, když se pustíte do hubnutí?
Členové domácnosti se bouří, že nechtějí jíst tolik zeleniny a další nové recepty, trvají na tradičních řízcích a buchtách, večerní televize se neobejde bez kalorického menu nebo trousí poznámky, kdykoliv se obléknete do sportovního a vyrazíte cvičit.
Musíte čelit pobídkám k jídlu, které jíst nechcete – na oslavách, večírcích, návštěvách nebo denně v práci. Možná se nevyhnete ani dotazům, na jaké dietě to jste a proč jíte zrovna to, co jíte. Bývají to často i poznámky těch, kteří řeší úplně to stejné, co vy – kila navíc. Proto je jejich pozornost tolik zaměřena na talíře druhých.
Unavující jsou i nevyžádané (byť dobře míněné) rady, kdy vám druzí říkají, co máte a nemáte dělat, co musíte a nesmíte jíst.
Při hubnutí vám nepomůže, když nenarážíte na odpor, posměch nebo nedůvěru, že to opět nezvládnete. Důležitá je naopak podpora a pochopení.
Čelit pobídkám okolí, abychom ochutnali tu či onu potravinu, bývá těžké. Osvědčenou strategií je být otevřený a asertivní.
Jak si správně říct o podporu při hubnutí?
Pozor ale. Nepočítejte automaticky s tím, že druzí vědí, jak vám mají pomáhat. Jen vy sami nejlépe víte, co potřebujete a nepotřebujete. Je vy sami proto dokážete své okolí nejlépe instruovat, jak má pomoc konkrétně vypadat.
- Dávejte zcela konkrétní návrhy a žádejte vždy o konkrétní změnu v chování či vyjadřování.
- Nečekejte, že převezmou odpovědnost za vás. Nebojte se být autentičtí a říct po pravdě, jak to máte.
- Nezapomeňte předem za podporu poděkovat a přemýšlejte, v čem byste mohli být na oplátku oporou vy jim.
- Ani zde se vám to nemusí podařit hned napoprvé správně. Nevzdávejte to. Opakujte to.
Co můžete od lidí ve svém okolí žádat? A jak?
Aby vám pomohli uspořádat vnější podněty tak, aby vás neprovokovaly k jídlu nad plán.
Př.: „Maminko, opravdu mi moc pomůže, když ta skvělá bábovka nebude vystavená celou dobu na jídelním stole, ale dá se po servírování do kuchyně. Ráda si vychutnám jeden kousek, ale kdybych ji viděla celou dobu před sebou, asi bych neodolala a dala si další. A to by mi při hubnutí příliš neprospělo.“
Př.: „Lenko, moc bych ocenila, kdybys mi teď nekupovala sladkosti z té cukrárny naproti. Je to od tebe neuvěřitelně hezké a vím, že mi s tím ráda děláš radost, ale chci udělat něco se svou váhou a zatím nejsem dost silná, abych tyhle sladkosti odmítla.“
Aby se alespoň zpočátku před vámi nepřejídali nevhodnými jídly, zvláště těmi, které máte rád/a.
Př.: „Ivane, moc by mi teď pomohlo, kdyby sis k televizi nebral celý pytlík chipsů. Mohli bychom se prosím domluvit, že bychom alespoň pár týdnů zkusili připravovat k televizi nějaké jiné, zdravější jídlo?“
Aby vám zbytečně nenabízeli jídlo v nevhodnou dobu, v nevhodné úpravě či složení.
Př.: „Jitko, pokud si chceš dát po obědě sladkost, moc bych ocenil, kdybys mi ji nenabízela. Těžko se mi pak odolává, dám si s tebou a pak mám výčitky svědomí.“
Aby dodržovali rozumná pravidla, pokud jde o nákup, přípravu jídla a způsob stolování.
Př.: „Martine, moc by mi pomohlo, kdybychom při společném nákupu nekupovali ta velká balení sladkostí a vůbec jsme se vyhnuli uličce, ve které sladkosti jsou. Pokud si chceš koupit něco sladkého pro sebe, kup si to samostatně nebo si prosím dojdi sám pro menší balení.“
Aby hlavním programem oslav nebylo jen jídlo (nevyhýbejte se však záměrně společenským událostem).
Př.: „Teto, říkala jsem si, že by byl dobrý nápad zařadit po slavnostním obědě krátkou procházku, abychom se všichni vyvětrali a trochu nám po tom výborném jídle slehlo.“
Aby vám byli nápomocní ve chvílích, které jsou pro vás rizikové.
Př.: „Někdy je pro mě složité odolat další porci, když jsme na návštěvě u maminky. Přitom vím, že to při hubnutí není ideální a já se pak cítím zbytečně přejedená. Myslíš, že bys mě příště mohl nějak mile a nenápadně upozornit, abych si po jídle už nepřidávala? Moc by mi to pomohlo situaci zvládnout.“
Aby vám pomohli v hledání a realizaci vašich nových zájmů, vaší nové pohybové aktivity a tolerovali čas, který tomu věnujete.
Př.: „Honzo, co kdybychom začali společně chodit každý týden ve čtvrtek po práci na squash? Už jsme o tom tolikrát mluvili a já teď cítím, že mít parťáka by mi opravdu pomohlo začít s pohybem. Potřebuju to jako sůl.“
Aby přestali komentovat to, jak vypadáte, jak jíte a aby vám pomohli doma vytvořit příjemné prostředí.
Př.: „Petře, vím, že to nemyslíš zle, ale pokaždé, když mě plácneš po stehnech a okomentuješ je, se cítím špatně a mám chuť to hubnutí vzdát. Moc by mi pomohlo, kdybys to nedělal, je to možné?“
Aby vás odměňovali za vaše úsilí, za vytváření vašich nových návyků. Můžete s nimi uzavírat různé smlouvy.
Př.: „Hanko, co kdybychom se domluvili, že pokud se mi podaří prolomit hranici 100 kg, tak si za odměnu vyjedeme na víkend do Krkonoš, jak už dlouho plánujeme? Cítím, že by mi to pomohlo zůstat namotivovaný a dodržovat jídelníček.“
Pamatujte, že je pravděpodobné, že své prosby a přání budete muset vyjádřit několikrát, než se vaši blízcí naučí, jak to dělat „správně“. Buďte proto trpěliví a velmi konkrétní, například babičce/mamince kupte zdravou kuchařku a zaškrtněte v ní jídlo, které byste od ní chtěli příště uvařit. Nebo sdělte svým přátelům, ať vás místo bonboniéry obdarovávají květinami.
Hubněte s podporou odborníka a skupiny
Naše dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů zdravého hubnutí říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Přihlaste se do kurzu a buďte při hubnutí úspěšní.