Střevní mikrobiom ve zdraví a nemoci
Termín: 23.04.2017
Cena celého kurzu: 990 Kč
Termíny kurzu
Den | Čas | Datum | |
---|---|---|---|
Neděle | 10:00 - 16:30 | 23.04.2017 |
Vědecké poznatky o střevním mikrobiomu z posledních let znamenají významný milník v medicíně napříč mnoha obory. Gastroenterologií a imunologií počínaje, obezitologií a psychiatrií konče. Ukazuje se, že složení mikroorganismů v našich střevech má vliv nejen na naše zažívání a imunitu, ale i na vznik civilizačních onemocnění včetně obezity či deprese.
Na konferenci Střevní mikrobiom ve zdraví a nemoci 23. 4. 2017 vystoupí se svými příspěvky nejvýznamnější odborníci z České republiky, kteří se střevním mikrobiomem zabývají v různých souvislostech.
Prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., se zabývá přímo výzkumem střevního mikrobiomu a je tak u zdroje nejaktuálnějších vědeckých poznatků.
Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., se ve své klinické praxi zajímá především o využití poznatků o mikroflóře v léčbě pacientů s gastroenterologickými diagnózami.
MUDr. Radkin Honzák, CSc., se coby psychiatr zaměřuje na vliv střevního mikrobiomu na naše chování a prožívání a také na vztah mezi jejím složením a obezitou.
MUDr. Martin Fuchs se zabývá souvislostmi mezi imunitou a potravinovými alergiemi, ze kterých využívá praktické poznatky pro diagnostiku a léčbu.
Využijte této příležitosti, kdy se potkávají špičkoví odborníci na jednom místě. Neváhejte a hlaste se obratem. Konference má omezenou kapacitu.
Při přihlášení do konce února na vás čeká dárek v podobě knihy Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo od PhDr. Ivy Málkové.
Pro studenty je cena konference ponížená o 40 %, vstupné činí jen 590,- Kč. Použijte při přihlašování slevový kód: 665FCCF2AD. Při registrace se prokážete platným studentským průkazem.
Kdo na konferenci vystoupí a o čem bude hovořit?
Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD.
Vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1986. Působil na interním oddělení Nemocnice Náchod, ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a na Klinice gerontologické a metabolické. Přednášel na Lékařských fakultách UK. Od roku 2002 pracuje na pozici vedoucího jak metabolické JIP, tak Centra výživy Thomayerovy nemocnice v Praze. Jeho hlavním zájmem je výživa a v gastroenterologii právě téma střevního mikrobiomu. Je členem České gastroenterologické společnosti, České internistické společnosti, Společnosti pro výživu, Fóra zdravé výživy, Institutu kávy a místopředsedou Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče.
O čem bude mluvit?
Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., představí funkce střeva a střevního mikrobiomu. Odpoví na otázky, kdy začít zařazovat lepek a potraviny obsahující potenciální alergeny do stravy dětí a také jak moc škodí antibiotika. Představí chronické onemocnění střev. Dále se bude zabývat tématem fekální transplantace – kdy je ku prospěchu pacientova zdraví a kdy se jedná jen o business medicínských společností.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.
Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1962. Pracoval jako psychiatr v PL Kosmonosy. V Ústavu pro výzkum výživy a v IKEMU pracoval na výzkumu gastroenterologie, spánku a stresu, léčby nezvratného selhání ledvin a transplantačních programů. V současnosti je ambulantním psychiatrem v IKEM a REMEDIS, sekundárním lékařem PL Bohnice a asistentem Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK. V lékařské praxi se přiklání k psychosomatickému přístupu.
O čem bude mluvit?
MUDr. Radkin Honzák, CSc., představí současné vědecké poznatky o tom, jaký je vztah střev a mozku a také jak spolu souvisí střevní mikrobiom a obezita.
Prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc.
Po ukončení studia na Fakultě všeobecného lékařství UK v roce 1962 získávala zkušenosti jako lékařka v nemocnici v Ústí nad Labem a potom pracovala jako vědecký pracovník Imunologického oddělení Mikrobiologického ústavu ČSAV. Za svou vědeckou kariéru napsala přes 200 příspěvků do zahraničních časopisů, 55 kapitol do odborných publikací a přednášek na mezinárodních konferencích. Byla předsedkyní České imunologické společnosti, je členkou Učené společností České republiky a nositelkou zahraničních i českých ocenění například Čestného členství Královské společnosti věd a umění v Göteborgu. V současnosti pracuje na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR a přednáší na 1. lékařské fakultě UK a Přírodovědecké fakultě UK. Zaměřuje se především na slizniční imunitu, střevní mikroflóru a její význam pro vznik chronických onemocnění a na imunopatologii střeva.
O čem bude mluvit?
Prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., bude přednášet o vývoji imunity v souvislosti se střevním mikrobiomem. Dále se bude věnovat tématu dysbiózy, tedy stavu nerovnovážné střevní bakteriální flóry a vlivu mikrobioty na vznik obesity a jojo efektu a na mentální anorexii. Paní profesorka se bude zabývat důkazy o tom, že strava ovlivňuje složení mikrobiomu a jak lze probiotiky, prebiotiky nebo přenosem stolice přispět ke zlepšení funkce mikrobioty.
MUDr. Martin Fuchs
Po promoci na 2. lékařské fakultě UK v roce 1983 nastoupil na dětské oddělení FN Na Bulovce, kde byl od roku 1996 primářem. V roce 1997 získal nástavbovou atestaci v oboru alergologie a klinické imunologie. Od roku 2009 pracuje v soukromém sektoru. Jeho přednostním zájmem byly a jsou potravinové alergie. Nejnovější poznatky o tomto tématu přednáší jak pro širokou veřejnost, tak i na vědeckých konferencích. Je autorem několika knih a řady článků, které jsou určené odborné i laické veřejnosti.
O čem bude mluvit?
MUDr. Martin Fuchs bude přednášet o potravinových alergiích. Věnovat se bude tématu vzniku a rozvoji potravinových alergií v raném věku: jejím příčinám, možnostem prevence vzniku a léčbě.
Program konference
10:00 - 11:15 Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD.
11:15 - 11:30 přestávka
11:30 - 12:15 Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD.
12:15 - 13:00 přestávka na oběd
13:00 - 14:00 MUDr. Radkin Honzák, CSc.
14:00 - 15:00 MUDr. Martin Fuchs
15:00 - 15:15 přestávka
15:15 - 16:30 Prof. MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc.
Pro koho je seminář určen?
Seminář je určen nejen pro lektory STOBu, ale především pro nutriční terapeuty, psychology, lékaře, učitele i výživové poradce. Zkrátka pro profese, které se obecně tématem ZDRAVÍ zabývají každý den. A samozřejmě i pro ty, kdo se výživou nezabývají profesně, ale jen z vlastního zájmu.
Konference je akreditována ČAS a jejím absolvováním získáte 4 kredity.
Občerstevní bude zajištěno.
Na účast vás všech se těší Martin Pávek a celý tým STOB.
"Vzdělávání nás baví." STOB