Dostatek tekutin potřebuje náš organismus neustále, ještě větší pozor bychom si však měli dát na správný pitný režim v letních měsících, kdy teploty často dosahují vysokých hodnot a snadněji tak může nastat dehydratace. A kolik, co a jak často bychom měli pít? Řiďte se dle následujícího desatera.
1. Pijte
Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování našeho organismu, je však potřeba věnovat pozornost správnému výběru nápojů.
2. Není nutné pít vždy tři litry denně
Často slýcháme ne zcela správné doporučení pít nejméně tři litry vody denně. Je sice pravda, že naše tělo potřebuje při běžném fungování denně přibližně tři litry tekutin, toto množství však nemusíme přijmout jen v nápojích. Při vhodně sestaveném jídelníčku stačí za běžných okolností denně vypít cca 1,5–2 litry. V horkých dnech je však potřeba pít více a to mohou být někdy i ty tři litry málo.
3. Vodu přijímáme i v potravinách
Zelenina a ovoce je tvořeno průměrně z 90 % vodou, pokud jich zkonzumujeme větší množství, přijmeme tím i poměrně dost tekutin. Vysoký obsah vody mají také polévky, mléko, jogurtové nápoje apod. Téměř všechny potraviny určitý podíl vody obsahují a i tato voda se do denního příjmu tekutin započítává.
4. Rozložte si pitný režim rovnoměrně během dne
Pít je vhodné průběžně v rozumných dávkách. Když večer zjistíte, že jste celý den nepili, a budete se snažit vše dohnat vypitím velké lahve vody naráz, tak to není úplně optimální řešení.
5. Jak snadno poznáte, že pijete málo
Jednoduchým a jednoznačným indikátorem je barva moči, pokud je vaše moč tmavá, příjem tekutin zvyšte.
6. Žízeň přichází pozdě
Pokud pociťujete žízeň, většinou už je pozdě a váš organismus je již částečně dehydratovaný. Raději pijte častěji, i když ještě žízeň nemáte.
7. Kdy je nutné pít více
Při některých situacích je nutné příjem tekutin zvýšit, jedná se například o fyzicky náročnou práci, sportovní aktivitu, pobyt v horkém prostředí apod. Přijímat více tekutin je také třeba při nemoci a zvýšené teplotě.
8. Co pít?
Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda, která má nulovou energetickou hodnotu a tělu tak nedodává zbytečné kalorie. Dále mohou k naplnění pitného režimu sloužit neslazené čaje a v menším množství občas i zeleninové či ovocné šťávy, ideálně naředěné vodou.
9. Co raději nepít?
Ochucené nápoje, ať už se jedná o limonády nebo ochucené vody, obsahují často velké množství cukru, jejich konzumací do našeho těla dostáváme pouze tzv. prázdné kalorie.
Limonády obsahují ve 100 ml většinou okolo 10 g cukru, stačí tedy vypít tři menší skleničky a vyčerpáme si tím doporučený maximální denní příjem přidaného cukru (u dospělých lehce pracujících osob 60 g/den). Jeden litr limonády obsahuje průměrně 2000 kJ, což dosahuje hodnot celého hlavního jídla.
10. Co pít, když už vám nechutná čistá voda
Klasikou je voda s citronovou šťávou či mátou, zkuste však vyzkoušet i jiné ovoce a bylinky. Podobně jako citronová šťáva může posloužit i šťáva z grepu či pomeranče. Další možností je vylepšit si vodu drobným ovocem, přidejte si do ní pár malin, borůvek nebo rybízu, pokud zrovna nemáte po ruce čerstvé ovoce, můžete použít i mražené.
Další zajímavé články a rady jak zvládat léto a letní měsíce můžete najít v nejnovějším čísle časopisu Pochutnej si se STOBem
Autor: Ing. Hana Málková