Základní informace k průběhu bariatrické operace se dozvíte v rámci předoperační přípravy. Lékař, který vás bude operovat, vám vysvětlí, jak daný typ operace probíhá, řekne vám, jak dlouho budete na operačním sále i co se bude dít bezprostředně po operaci. S průběhem zákroku se ale můžete seznámit již nyní.
Několikadenní pobyt v nemocnici
Operační léčba obezity se neobejde bez hospitalizace. Ta začíná většinou den před zákrokem a trvá v řádu několika dní. Přesná délka pobytu závisí na mnoha skutečnostech – od typu a náročnosti operace, přes průběh hojení až po celkový zdravotní stav. Obvykle v nemocnici strávíte 3 až 5 dní. Samotná operace může trvat přibližně hodinu a půl, ale na operačním sále můžete strávit i více času, pokud to situace vyžaduje. Po operaci se dostanete buď na jednotku intenzivní péče, nebo na pooperační pokoj.
Malé jizvy na břiše
Po bariatrické operaci se za normálních okolností neprobudíte s velkým dlouhým řezem přes celé břicho, ale jen s několika malými ranami na několika místech na břiše. To je výhoda laparoskopických operací, které probíhají velmi šetrně, a není potřeba při nich otevřít celou břišní dutinu. Chirurg provede „zmenšení žaludku“ pomocí nástrojů se světlem a kamerou, které zavede do břicha přes několik krátkých řezů. Díky tomu je zotavování v prvních hodinách i dnech po operaci mnohem jednodušší a méně bolestivé.
První pocity po operaci
I přes šetrnost laparoskopie můžete po operaci vnímat bolest břicha a pocit na zvracení. Tyto obtíže nejsou závažné a postupně odezní. Po operaci ale může dojít i k významnějším komplikacím v podobě krvácení nebo špatného těsnění sešitých míst na žaludku. Tyto komplikace vyžadují lékařský zákrok, ale vyskytují se jen u velmi malého procenta pacientů. Naopak u velké části pacientů se již několik dní po operaci zlepšuje krevní tlak, stav cukrovky a upravuje se hladina tuků v krvi.
Po zákroku jen tekutá strava
Po operaci se musí trávicí ústrojí zahojit, proto v prvních dvou týdnech budete muset přijímat jen tekutou stravu. Postupně budete moci přecházet na kašovitou a později i tužší stravu. Dieta ale musí mít svůj řád a je nutné dodržovat pravidla, která vám vysvětlil výživový poradce v rámci předoperační přípravy.
- Přibližně po měsíci od operace půjdete na první z mnoha kontrol, které vás po bariatrické operaci čekají. Lékař zhodnotí průběh hojení, zkontroluje výsledky z odběru krve, zváží vás a změří obvod pasu a procento tělesného tuku.
- Kontrola je samozřejmě i příležitostí zeptat se na všechno, co vás ohledně zotavování nebo stravování zajímá. Domluvíte se také na termínu dalších kontrol. V prvním roce probíhají většinou po třech měsících.
- Návrat do práce je možný po zotavení ze zákroku – u někoho je to otázka několika týdnů, pauza ale může trvat i déle.
Praktický slovníček
V souvislosti s operací mohou v nemocnici zaznít různé odborné termíny. Pro lepší orientaci nabízíme stručný přehled těch nejčastějších, které je dobré znát.
Anastomóza – místo sešití dvou částí dutých orgánu (týká se trávicího ústrojí, ale také například cév)
Glykemie – hladina cukru v krvi
Hernie – kýla
Hypertenze – vysoký krevní tlak
Indikace – důvod pro konkrétní postup v medicíně, týká se například léčby nebo operace (opakem je kontraindikace, tedy stav bránící danému postupu)
Intubace – zavedení „rourky“ do průdušnice, což umožňuje dýchání během operace
Komorbidita – přidružená nemoc, onemocnění vyskytující se současně s jiným
Malabsorpce – zhoršené vstřebávání živin z trávicí soustavy
Nauzea – nevolnost
Recidiva – návrat onemocnění, které již bylo vyléčeno
Patologický – chorobný nález, který ukazuje na nestandardní výsledek (opakem je fyziologický, tj. normální)