Novinářka Zdena Lacková: „Dokud čtenáři věnují maximum pozornosti bizarním fotkám a obsahu, tak se nic nezmění. Sami se musejí rozhodnout, zda chtějí senzace, nebo seriózní informace.“
Rozhovor se Zdenou Lackovou vedla Ing. Lenka Vymlátilová.
Mluvme o obezitě! Změňme úhel vnímání, rozšiřme si obzory a hledejme nová řešení.
To je výzva Světového dne obezity (WOD – World Obesity Day) pro rok 2023.
Letošní ročník WOD si klade za cíl otevřít oči široké veřejnosti i odborníkům a napravit někdy zjednodušené představy o obezitě a uvědomit si její komplexnost.
Ve STOBu jsme ku příležitosti Světového dne obezity připravili online cvičení, analýzy složení těla u našich odborníků a otevřeme citlivé téma váhové diskriminace s odborníky z různých oborů v diskuzi „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka?
Mezi diskutujícími odborníky bude redaktorka publikující na denik.cz, specializující se na témata z oblasti zdraví a zdravého životního stylu, Zdena Lacková. Obezita a stigmatizace lidí s obezitou jsou pro ni témata nejen profesní, ale i osobní.
Zdenko, dlouhá léta se specializuješ na témata z oblasti zdraví a zdravého životního stylu, kam spadá i hubnutí. Máš k tomuto tématu a případně i ke stigmatizaci lidí s obezitou osobní vztah?
Obezita je tématem celého mého života. S kilogramy navíc měla problém moje mamka, i já jsem bývala „tlustá“ holčička a až do 15 let jsem si užívala jak stigmatizaci, tak svoje vlastní mindráky. Povedlo se mi zhubnout a váhu si už udržet v normě – čekaly mne taneční a já měla oprávněný strach, že tam zůstanu na ocet, že si tanečníci vyberou raději štíhlé dívky. Strachu z kil navíc jsem se nikdy pořádně nezbavila. Nyní tento problém řeší i moje dcera a díky ní se učím konečně na kila navíc pohlížet jako na něco normálního, co netvoří základ osobnosti člověka a nemělo by to být to první a jediné, podle čeho ho hodnotíme.
Děkuji za osobní sdílení. Pojďme k Tvé profesi. Je obezita pro novináře stále atraktivním tématem? Nebylo už řečeno a napsáno snad vše?
Hubnutí je v médiích pořád velké téma, což souvisí se statistikami počtu lidí, kteří u nás mají nadváhu či obezitu. Čím víc jich je, tím víc se toto téma v médiích hledá. I když už bylo stokrát napsané a řečené, jak zdravě hubnout, pořád to lze publikovat znovu. A bohužel se pořád obrovsky čte a poslouchá i to, jak hubnout zázračnými dietami. Lidstvo je zatím dost nepoučitelné.
Naštěstí se k jídelníčkům a radám celebrit přidal i další pohled: stále více mediálních výstupů zdůrazňuje psychosomatiku, tedy důležitost psychiky v procesu redukce nadbytečných kil. Díky výzkumům v psychologii i v medicíně, odkud přicházejí nové pohledy a nové léčebné postupy, se lidé učí na problematiku obezity pohlížet nejen jako na osobní vinu a nedůslednost daného člověka.
Proč se lidé s obezitou tak často prezentují v médiích s fast foodem v ruce a v o číslo menším oblečení?
Protože lidi láká bizár. A také se rádi nechávají strašit. To všechno zmíněné obrazy lidí s obezitou naplňují – a média potřebují přitáhnout pozornost.
Jak čtenáři reagují na bizarní fotografie, nadpisy a obsah, a jak naopak na ty, kde jsou lidé s obezitou zobrazování slušně, s respektem, kde lze číst relevantní obsah?
Reakce čtenářů bohužel neznám, zpětnou vazbu bych uvítala, ale nemám ji. To je otázka na ně. Bohužel ale vidím v nástrojích, které umožňují sledovat aktuální čtenost článků na webu, že například banánová dieta, keto dieta a podobné články, které prezentují převážně, nebo jen a pouze kladnou stránku takových diet, jsou v okamžiku publikace hodně čtené.
Je něco, co bys ráda čtenářům doplnila?
To, jak se bude o hubnutí psát a jak budou média prezentovat lidi s obezitou, záleží hodně na čtenářích samotných. Dokud oni budou maximum pozornosti věnovat bizárním fotkám a dychtivě budou číst senzační texty o zázračném hubnutí, tak se nic nezmění. Je to na nich. Oni si musejí vybírat, co budou číst – jestli chtějí senzace, nebo seriózní informace. Média se v dnešní době, kdy si na sebe musí vydělat, z logiky věci přizpůsobují vkusu lidí, ne naopak. Jedině, že by je dotoval někdo, kdo chce cíleně lidstvo edukovat.
Moc Ti děkujeme za rozhovor a těšíme se na Tebe i další odborníky na diskuzi s názvem „Necpi se a cvič!“ Řešení, nebo škodlivá nálepka? 1. 3. 2023 od 17 hodin v Praze. Diskuze bude přenášena online.
Problematika očima obezitoložky Klaudie Hálové Karoliové, psycholožky a lektorky STOBu Terezy Jirotka Beníčkové, socioložky Kateřiny Kolářové, novinářky Zdeny Lackové a dámy s kily navíc a autorky projektu Moje tělo je moje Ridiny Ahmedové.
>> Záznam z diskuze můžete zhlédnout zde <<
>> Kompletní nabídku online cvičení a analýz složení těla u odborníků STOBu ZDARMA v rámci Světového dne obezity najdete zde <<
Organizátory akcí ke Světovému dni obezity je společnost STOB (Stop Obezitě), spolek Hravě žij zdravě a Evropská koalice ECPO.