Vláknina. Důvod, proč je stále více doporučováno konzumovat celozrnné pečivo, cereálie, ovoce a zeleninu. Složka potravin, která má sytící schopnost a pomáhá nejen mechanicky čistit střevní stěnu a zabránit tak například rozvoji nádorového onemocnění střeva, ale také snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Tento měsíc se v projektu Prožij rok zdravě, který běží ZDARMA na našem komunitním webu www.stobklub.cz, budeme věnovat právě vláknině.

Minulý měsíc, během měsíce správných tuků jsme se v projektu učili některé nepříliš vhodné potraviny omezovat. Nyní, během měsíce vlákniny, které je naopak v našich jídelníčcích až příliš často nedostatek, se naopak celý měsíc budeme snažit naše stravování obohacovat o další cennou složku.

Vláknina má totiž celou řadu pozitivních dopadů na naše zdraví! Mimo jiné je například významným faktorem v prevenci civilizačních onemocnění. A to samozřejmě není všechno. Jakými dalšími vlastnostmi se vláknina může pochlubit, se dozvíte právě během následujícího měsíce.

Pro začátek vám jen prozradíme, že denní doporučený příjem této důležité živiny je celých 30 gramů. Myslíte si, že se takovéto množství vlákniny běžně ve vašem jídelníčku objeví? Výborně, jen tak dál! Pro většinu z nás je však více či méně obtížné toto doporučení beze zbytku naplňovat. Právě to se ale tento měsíc pokusíme změnit. :-)

 

A pokud si nejste jistí, jak na tom s vlákninou vlastně jste, otestujte si svůj běžný jídelníček pomocí chytrého (a vám jistě již dobře známého) programu Sebekoučink. Ten kromě základních a některých rizikových živin hlídá právě i váš denní optimální příjem vlákniny.

V projektu Prožij rok zdravě se dozvíte nejen zajímavé teoretické, ale také praktické informace, rady a triky, jak dostatečné množství vlákniny do jídelníčku zařadit. Dozvíte se, jaké druhy vlákniny existují, jak se mezi sebou liší, a zároveň v jakých potravinách je můžeme nalézt. Budou na vás čekat jako vždy také zajímavé recepty a soutěže. Pokud jste se do projektu přihlásili až nyní, nezoufejte, můžete se ke všem třem uplynulým měsícům kdykoliv vrátit a zpětně si užít vše, co se v rámci projektu na stránkách www.stobklub.cz objevilo. 

Pojďte si společně s námi užít měsíc duben a načerpat novou energii do všech těch prosluněných jarních dnů, které jsou před námi. :-)

 

Prožívejte s námi rok zdravě!