Vánoce jsou prý svátky klidu, míru a pohody. Celá řada lidí s nimi však má každý rok zcela odlišnou zkušenost. Vánoce jsou pro ně hlavně stres s mnoha různými příčinami. Stresují nás velké přípravy, už téměř obligátní velký úklid společně s velkým pečením a v neposlední řadě nákup dárků pro celou rodinu. Do toho všeho shonu a stresu navíc vstupuje i strach z kil navíc, která se stala už téměř klasickým doprovodným efektem těchto „klidných“ svátků.
Protože, ruku na srdce, není skutečně nic jednoduššího než utišovat malé každodenní stresy právě dopečeným cukrovím, zbytky čokoládových Mikulášů či alkoholickými nápoji. Důsledkem vánočních svátků je pak nejenom stres, ale i pořádně zanedbaný jídelníček, rezignace na pohybovou aktivitu a ano, často i obávaná kila navíc. Celý tento „kruh“ se pak uzavírá novoročním předsevzetím „Od ledna se do toho znovu pořádně obuju a začnu žít zdravě.“
Zkuste tento rok začarovaný kruh stresu a přejídání prolomit a najděte o Vánocích znovu alespoň trochu toho klidu a pohody, které nám tyto svátky slibují. Víme, jak na to!
1. Uvědomte si opravdový význam Vánoc
Zamyslete se, co pro vás Vánoce znamenají. Mají pro vás nějaký duchovní, společenský význam? Je to pro vás určitá tradice? Možnost strávit čas se svými blízkými? Nebo je slavíte kvůli rozzářeným očím vašich dětí?
A není toto všechno důležitější než plné stoly, spousta dárků a perfektně uklizená domácnost?
Vaši blízcí budou přece mnohem raději než na dokonale vycíděná okna koukat na váš spokojený úsměv.
2. Udělejte si plán
Začněte plánováním příprav
Cukroví k Vánocům patří, není ale potřeba péct patnáct druhů a od každého deset plechů.
Dejte vale tradici a udělejte si raději malý průzkum. Zeptejte se s předstihem každého člena rodiny na jeho nejoblíbenější druh (maximálně druhy dva) a jen ty následně upečte. Uděláte tím radost nejenom sobě, ale i všem těm, kdo dojídali „neoblíbené“ druhy cukroví po Vánocích spíše z povinnosti.
Naplánujte si pouze takový úklid, jaký je v hranici vašich časových možností. Možná zjistíte, že generální úklid není ve skutečnosti potřeba a bohatě postačí, když pár dní před Štědrým dnem poklidíte stejně, jako to děláte běžně v průběhu roku.
Rozplánujte si zavčasu nákup Vánočních dárků, ať se nemusíte prodírat davy na poště a v obchodech v předvečer Štědrého dne.
Rozplánujte si Vánoční program
Promyslete si, jak vánoční období strávíte. Nesnažte se stihnout všechny večírky a návštěvy, které jste v průběhu roku odkládali. Naplánujte si jen ty, o které opravdu stojíte.
A co se zbylým časem? Vyrazte třeba na hory! Je to skvělá příležitost, jak utéct od těch "hor" jídla a stresu, zároveň si odpočinout na čerstvém vzduchu a dát si i trochu do těla při lyžování nebo jiných zimních radovánkách.
3. Držte se svého běžného režimu
Snažte se i během vánočního období dodržovat vaše běžné zvyklosti, dostatečně spěte, neodchylujte se příliš od vašeho běžného jídelníčku a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Pokud vám to zrovna některý den nevyjde, nestresujte se tím a začněte další den opět ve svém režimu. Malá občasná vybočení nejsou žádnou tragédií.
4. Prožívejte Vánoce opravdu až o Vánocích
Je zbytečné řešit Vánoce už od poloviny října, jak nás nabádají obchodníci. Nutné přípravy udělejte s předstihem, naplno však začněte Vánoce prožívat až opravdu o svátcích. Vyvarujete se zbytečnému stresu a sváteční dny si o to více užijete.
5. Nestresujte se obavami, že o Vánocích přiberete
Základem úspěchu je nenechat se svést každoroční myšlenkou „Nu co, vždyť jsou Vánoce, tak začnu zase v Novém roce…“. Pokud si dáte předsevzetí, že od Nového roku začnete hubnout, sníte většinou o Vánocích více jídla, než pokud byste si předsevzetí nedali.
Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Nejsou to svátky jídla, nákupů, úklidu a dokonalosti. Zkuste si proto tento sváteční čas v klidu užít s rodinou a přáteli, s přiměřeným množstvím dobrého jídla a pití a především bez zbytečného stresu.