Koupila jsem si namátkou několik tiskovin, prošla internetové stránky a vyhledala téma hubnutí. Na jaké problémy jsem narazila? Nedostatek znalostí, chybná a často protichůdná doporučení, nepravdivá tvrzení, marketingové tahy atd., a to nejen v bulvárních plátcích, ale bohužel i v seriozních tiskovinách.
Pojďme se podívat na výsledek.
Téma
doporučení MUDr. Jaromíra Jiříka:
"Denně vypít 2 a půl až 3 a půl litry vody denně."
poznámka STOBu: Toto časté doporučení je dle názorů odborníků nadhodnocené a za běžných okolností stačí vypít méně. Je sice pravda, že naše tělo potřebuje při běžném fungování denně přibližně tři litry tekutin, ale to je včetně vody přijaté ve formě potravin a vody vznikající při látkové přeměně v organizmu. Při vhodně sestaveném jídelníčku stačí denně vypít cca 1,5–2 litry. Více tekutin potřebujete v horkých dnech, při fyzické zátěži či při nemoci.
"Jeden den jezte potraviny obsahující proteiny, druhý sacharidy, zatěžujete tím méně metabolismus a získáte energii potřebnou k fyzické a psychické aktivitě."
poznámka STOBu: Nebylo prokázáno, že by rozdělování stravy hrálo roli pro efektivitu metabolismu. Je sice pravda, že většina lidí při dodržování dělené stravy zhubne, je to však dáno tím, že celkově toho sní člověk méně, žádné zázračné účinky oddělování bílkovin a sacharidů neexistují.
"Omezujeme vepřové. Je příliš tučné a tělo ho těžko zpracovává."
poznámka STOBu: Pokud je řeč o bůčku nebo krkovici, tak určitě ano, ale i vepřové se dá vybrat libové - například vepřová panenka nebo pečeně má méně tuku než kuřecí stehno. Určitě není tedy důvod z jídelníčku vylučovat všechno vepřové maso.
"My třeba nejíme pečivo, protože lepek neprospívá lidskému organismu."
poznámka STOBu: Opět se i zde objevuje velmi populární bezlepková dieta, nebylo však prokázáno, že by lepek zdravým lidem škodil. Určitě není vhodné jíst pšeničné pečivo ke každému dennímu jídlu, ale proč si ho v rozumném množství nedopřát? Striktní vylučování lepku vás bude stát především dost peněz a asi i nervů, ale významný zdravotní benefit vám to nepřinese (samozřejmě pokud nemáte celiakii nebo alergii na lepek).
prof. MUDr. Libor Vítek
"nejzdravější je krabičková dieta"
poznámka STOBu: Krabičková dieta je určitě jedna z možných variant, ale označit ji za nejzdravější není asi zcela správné.
web bez hladovění.cz
"Jídelníček je vhodný při redukci hmotnosti a je připravený obecně pro ženy ve věku 30 – 40 let, které by chtěly zhubnout v průměru 15 Kg. Příjem kalorií je nastaven maximálně na 1500 Kj denně. V případě zájmu o individuální jídelníček nás navštivte na některé z našich poboček."
poznámka STOBu: V jedné větě jsou tři chyby, v celém odstavci čtyři. Jsou to jednak drobnosti správného označování jednotek - správně má být kg, kilokalorií, kJ. Ale splést si kilojouly s kilokaloriemi a doporučovat jídelníček pouze o hodnotě 1500 kJ už nám přijde celkem zásadní.
MF
Vhodnost druhu pohybu při hubnutí
"Důležité je hubnout bez stresu - k tomu nepomůže intenzivní cvičení ale hormonální jóga - zvýší hladinu hormonů, zlepší metabolismus, harmonizuje emoce a člověk hubne v pohodě."
poznámka STOBu: Plně souhlasíme, že je třeba si vybrat pohyb, který není stresem, ale pozitivem. A nic proti hormonální józe, ale doporučuje se vždy to, co je zrovna módní, například ještě nedávno byla nejlepší dle médií intenzivní zumba. Někomu postačí ke zlepšení nálady například procházka lesem, pro někoho, kdo nemá rád skupinová cvičení, třeba právě hormonální jóga bude představovat stres. Každý by si měl najít svůj pohyb, který mu bude vyhovovat a nelze určitě říct, co je nejlepší a co nejhorší.
Ketogenní diety ano či ne?
"Lékaři varují, tento dietní hit může způsobit selhání ledvin.., hrozí padání vlasů.....
už pátý den ketodiety skončila hubnoucí matka na jednotce intenzivní péče se selháním ledvin.... "
MUDr. Tesař: "Pro ledviny je zvýšený příjem bílkovin vždy rizikem. Příjem bílkovin by neměl překročit gram na váhu - při ketogenní dietě to lidé překročí i několikanásobně."
poznámka STOBu: To není pravdivé tvrzení, viz rozbor PharmDr. Staňka níže.
PharmDr. Staněk
"Je to boj s větrnými mlýny. Když MUDr. Tesař, což je odborník na ledviny, nepopíše, jak konkrétní jídelníček ketodiety ve skutečnosti vypadal a jaká je jeho výživová hodnota, nezmíní ani odborný konsensus, jehož rozumným výsledkem je evropská legislativa týkající se snižování tělesné hmotnosti, je všechno marné a určitě by neměl propůjčovat jméno do povrchních článků." (poznámka STOBu: Domníváme se, že se novinář zeptal, zda škodí nadměrné množství bílkovin a nespecifikoval kolik). "To, že nějaká dáma skončila na JIPu neznamená, že jsou tyto diety nebezpečné, ale že pro ni nebyla dieta z nějakého důvodu vhodná a nebo to nebylo kvůli dietě. Podle statistik se prý nejvíce lidí zadusí rohlíkem. Podle této logiky je třeba příště napsat, že jsou rohlíky nebezpečné a že by se neměly jíst."
"Několikatýdenní příjem bílkovin okolo 2-3 g na kilo a den není nebezpečný, pokud jsou lidé zdraví. Ale jinak nevím o tom, že by lidé, kteří užívají ketodietu, přijímali dávku vyšší než 1,5 g/kg/den."
poznámka STOBu: Maximální množství přijatých bílkovin za den je v ketogenních dietách 100 g (1 porce obsahuje max. 20 g bílkovin, v nejintenzivnější fázi se konzumuje 5 porcí denně), což není nijak přehnaně vysoké číslo. Neobhajujeme šíření ketodiet, zejména přes internet bez odborného vedení, ale cítíme potřebu uvést na pravou míru rizika konzumace bílkovin. Výhodou proteinových diet je to, že dodají potřebné množství bílkovin a dalších živin i při nižším energetickém příjmu. A vy, kteří vyplňujete Sebekoučink, víte, že lze tohoto složení dosáhnout i z normálního jídelníčku, ale dá to trochu práce.
Superpotraviny stále frčí
Jednou jsou to chia semínka, potom avokádo, ořechy, čokoláda, různé oleje nebo třeba borůvky nebo brokolice. Superpotravinami a jejich zázračnými účinky se to na internetu jen hemží. Střídmou konzumací těchto potravin pravděpodobně nic nezkazíte a určitě se jim i některé pozitivní účinky dají připsat (i když například doporučení konzumace kokosu už je trochu diskutabilní), slibované zázraky však nečekejte. Stále tedy budeme omílat to "nudné" tvrzení, že nejlepší variantou je pestrá strava a nějaká superpotravina v jídelníčku jinak plném cukru a nevhodných tuků vás nespasí.
Setkali jste se také s nějakou zajímavostí? Na co jste v poslední době narazili? Napište nám zde: info@stob.cz